Some text / utilitie info to go here

  • Facebook icon
  • Instagram logo
  • YouTube logo

2020 Hunt Race Results

The annual British Falcon Races were held over two days in late September 2020. We welcomed 22 falcons into the Flat race, and another 28 into the Hunt race.

The generous cash prizes totalling £15,000 were kindly sponsored by Mr Hussain Lootah, owner of Dubai Falcon Center.
The trophy for the Flat (Telwah) race was sponsored by Ayama and the trophy for the Hunt race by International Wildlife Consultants. 


First Place – Fox Falcons Team


The Fox Falcons team claimed first place in the Hunt Race with their Gyr x Peregrine ‘Swallow’, after completing the race with a record time of 1minute 30!
Falconer Dan Clarke and Wingbeat Pilot Dylan Freeman.

   


Second Place – Fox Falcons Team


The Fox Falcons team also claimed second place on the podium that year! Their Gyr x Saker ‘Slipstream’ completed the Hunt Race with a time of 1minute 38!
Falconer Mary Craney and Wingbeat Pilot Dylan Freeman.

   


Third Place – NBC Environment Team


NBC Environment finished closely behind Fox Falcons, in third position with their Gyr x Peregrine ‘Gamora’, after completing the race in 1minute 42!
Falconer Anthony Rawlings and Wingbeat Pilot John Dickson.

   

 

View the placed falcons for the Hunt Race below;

 

Full Results from the 2020 Hunt Race

PositionFalcon Name Falcon OwnerSpeciesPilotRing NumberTime
1Swallow
Dr Nick Fox
Gyr x Peregrine
Dylan Freeman
1282FOX14W01:30
2Slipstream
Dr Nick Fox
7/8th Gyr x Saker
Dylan Freeman1242FOX14W
01:38
3Gamora
NBC Environment
Gyr x Peregrine
John Dickson
109 DICKSON01:42
4Ragnar
Jonathan Ames
Gyr
Jonathan Ames1 JD Falcons W
01:59
5Ivory
NBC Environment
3/4 Gyr Saker
John Dickson
26 NBC
02:03
6Piggy Twinkles
Alwathba Falcons
Gyr
Henry Selby
AL 2460 Wathba A
02:12
7Tatiana the Russian Rectifier
Roy Lupton
Gyr x Saker
Roy Lupton
17ROY.L17W
02:14
8Nos
Dr Nick Fox
Gyr
Dylan Freeman
3930FOXW
02:17
9Odin
Dr Nick Fox
Gyr
Dylan Freeman
3996FOXW
02:20
10The Tortoise
Alwathba Falcons
Gyr x Saker x Peregrine
Henry Selby
7LRW15W
02:28
11 & 12James the Judicator the 1st
Roy Lupton
Gyr x Peregrine
Roy Lupton
12ROY.L17W
02:32
11 & 12Mantis
NBC Environment
Gyr x Peregrine
John Dickson100 DICKSON02:32
13Loki
Anthony Rawlings
Gyr x Saker
John Dickson
13 Gorman Falco 20 
02:44
14Kuli High Ambition Dancing Dragon
Holly Cale
Gyr x Saker
Adam Bloch
15ROY.L17W
02:49
15OH NO
Alwathba Falcons
Gyr
Henry Selby
AL 2464 Wathba A02:50
16Basheera
Dr Nick Fox
15/16 Gyr x Saker
Ben Hewes
0283 FOX X
03:04
17Fyfa
NBC Environment
Peregrine x Barbary
Ben Davies
1 NBC 19 V
03:10
18Juno
Ben Hewes
3/4 Gyr x Saker
Ben Hewes
108505W
03:17
19Beca
Dr Nick Fox
Gyr x New Zealand
Dylan Freeman
4009FOXW
01:39 (disqualified)
20Stell
Dr Nick Fox
7/8th Gyr x Saker
Dylan Freeman
3791FOXW
02:17 (disqualified)
21Sahara
Anthony Rawlings
3/4 Gyr x Saker
John Dickson
25 NBC
02:30 (disqualified)
22Bella
Dr Nick Fox
15/16th Gyr x Saker
Dylan Freeman
0293FOXX
02:34 (disqualified)
23Lupin
Dr Nick Fox
3950FOXW
Dylan Freeman
3950FOXW
02:34 (disqualified)
24Himself
Dr Nick Fox
Gyr x New Zealand
Dylan Freeman
3767FOXW
02:35 (disqualified)
25Valentina Moscow's Machiavellian
Roy Lupton
Gyr x Saker
Roy Lupton
18ROY.L20W
02:43 (disqualified)
26Nebula
NBC Environment
Gyr x Peregrine
John Dickson
101 DICKSON
03:20 (disqualified)
27Gwynne
Dr Nick Fox
7/8th Gyr x Saker
Dylan Freeman
0275FOXX03:54 (disqualified)
28Dakhyia
Dr Nick Fox
Gyr x New Zealand
Dylan Freeman
3998FOXW04:22 (disqualified)