Some text / utilitie info to go here

  • Facebook icon
  • Instagram logo
  • YouTube logo

British Falcon Races 2020

Highlights

The British Falcon Races were held over two days in late September. We welcomed 22 falcons into the Flat race, and another 28 into the Hunt race.

History was made on Sunday 27th September as Gareth Dargue and Gail Carr won a large cash prize and a solid bronze Trophy for their first place position in the Flat Race. Their Gyr Saker ‘Casper’ completed the 400m flight in just 20.591 seconds!

 

Then there’s the Fox Falcons team, who claimed first and second place in the Hunt Race on Sunday 27th September! The team took home a large cash prize and a solid bronze Trophy. Their Gyr Peregrine ‘Swallow’ completed the Hunt Race in a record time of 1min 30, and their Gyr Saker ‘Slipstream’ closely behind, with a time of 1min 38.

 

Race Results

View the placed falcons for each race at The British Falcon Races 2020 below;

2020 Flat Race Results - 400 metres

PositionFalcon NameFalcon OwnerSpeciesRing NumberTime
1CasperGareth DargueGyr x Saker11216320.591
2FyfaNBC Environment
Peregrine x Barbary

1 NBC 19 V23.575
3Nebula
NBC Environment
Gyr x Peregrine
101 DICKSON
26.02
4Nos
Dr Nick Fox
Gyr
3930FOXW
27.524
5Saar
Carl Bewick
Gyr x Saker
13524xfalconmews
27.527
6King Robert
Joel Coldron
Gyr x Saker
149M&J Raptors 10W27.613
7Kika
Ryan Dryburgh
Peregrine Falcon
3121
27.995
8Luna
James Woodward
Saker
199
29.09
9The Gentleman
Jacob O'Neil
Rusticolus x Peregrinus
22992W and 5823X
29.82
10Odin

Dr Nick Fox

Gyr
3996FOXW
29.834
11Kiddo
Gerard and Gemma
Gyr
005sulterx
31.014
12Gamora
NBC Environment
Gyr x Peregrine
109 DICKSON
32.24
13Lupin
Dr Nick Fox
Gyr
3950FOXW
32.26
14The Tortoise
Alwathba Falcons
Gyr x Saker x Peregrine
7LRW15W
33.163
15The Morrigan
Jacob O'Neil
Rusticolus x Peregrinus
22992W and 5823X
36.794
16Mocha
Ryan Stocks
Saker
0541 SNPWS.V
1m 09
17Bella
Elliot Guy
Saker
582232
No time recorded
18Gwynne
Dr Nick Fox
7/8th Gyr x Saker
0275FOXX
No time recorded
19Felix
Paul Tuckwell
Hybrid Pere x Lanner
1394
No time recorded
20Barika
Dr Nick Fox
Gyr
0278FOX X
No time recorded
21Trinity
Gerard and Gemma
Gyr
001 Sulter X
No time recorded
22Dapper
Nathalie Denolf
Peregrine x American Kestrel
1DOGROSEFALCONST
No time recorded

 

2020 Hunt Race Results

PositionFalcon Name Falcon OwnerSpeciesPilotRing NumberTime
1Swallow
Dr Nick Fox
Gyr x Peregrine
Dylan Freeman
1282FOX14W01:30
2Slipstream
Dr Nick Fox
7/8th Gyr x Saker
Dylan Freeman1242FOX14W
01:38
3Gamora
NBC Environment
Gyr x Peregrine
John Dickson
109 DICKSON01:42
4Ragnar
Jonathan Ames
Gyr
Jonathan Ames1 JD Falcons W
01:59
5Ivory
NBC Environment
3/4 Gyr Saker
John Dickson
26 NBC
02:03
6Piggy Twinkles
Alwathba Falcons
Gyr
Henry Selby
AL 2460 Wathba A
02:12
7Tatiana the Russian Rectifier
Roy Lupton
Gyr x Saker
Roy Lupton
17ROY.L17W
02:14
8Nos
Dr Nick Fox
Gyr
Dylan Freeman
3930FOXW
02:17
9Odin
Dr Nick Fox
Gyr
Dylan Freeman
3996FOXW
02:20
10The Tortoise
Alwathba Falcons
Gyr x Saker x Peregrine
Henry Selby
7LRW15W
02:28
11 & 12James the Judicator the 1st
Roy Lupton
Gyr x Peregrine
Roy Lupton
12ROY.L17W
02:32
11 & 12Mantis
NBC Environment
Gyr x Peregrine
John Dickson100 DICKSON02:32
13Loki
Anthony Rawlings
Gyr x Saker
John Dickson
13 Gorman Falco 20 
02:44
14Kuli High Ambition Dancing Dragon
Holly Cale
Gyr x Saker
Adam Bloch
15ROY.L17W
02:49
15OH NO
Alwathba Falcons
Gyr
Henry Selby
AL 2464 Wathba A02:50
16Basheera
Dr Nick Fox
15/16 Gyr x Saker
Ben Hewes
0283 FOX X
03:04
17Fyfa
NBC Environment
Peregrine x Barbary
Ben Davies
1 NBC 19 V
03:10
18Juno
Ben Hewes
3/4 Gyr x Saker
Ben Hewes
108505W
03:17
19Beca
Dr Nick Fox
Gyr x New Zealand
Dylan Freeman
4009FOXW
01:39 (disqualified)
20Stell
Dr Nick Fox
7/8th Gyr x Saker
Dylan Freeman
3791FOXW
02:17 (disqualified)
21Sahara
Anthony Rawlings
3/4 Gyr x Saker
John Dickson
25 NBC
02:30 (disqualified)
22Bella
Dr Nick Fox
15/16th Gyr x Saker
Dylan Freeman
0293FOXX
02:34 (disqualified)
23Lupin
Dr Nick Fox
3950FOXW
Dylan Freeman
3950FOXW
02:34 (disqualified)
24Himself
Dr Nick Fox
Gyr x New Zealand
Dylan Freeman
3767FOXW
02:35 (disqualified)
25Valentina Moscow's Machiavellian
Roy Lupton
Gyr x Saker
Roy Lupton
18ROY.L20W
02:43 (disqualified)
26Nebula
NBC Environment
Gyr x Peregrine
John Dickson
101 DICKSON
03:20 (disqualified)
27Gwynne
Dr Nick Fox
7/8th Gyr x Saker
Dylan Freeman
0275FOXX03:54 (disqualified)
28Dakhyia
Dr Nick Fox
Gyr x New Zealand
Dylan Freeman
3998FOXW04:22 (disqualified)

 

 

Watch the video highlights from the 2019 races on YouTube


♦  2020 PRIZES  ♦
The cash prizes were very kindly sponsored by Dubai Falcon Center.
The solid bronze Trophy for the Flat race winner was kindly sponsored by Ayama.
The solid bronze Trophy for the Hunt race winner was sponsored by IWC Ltd.

Flat Race (Telwah)
First Prize: £5,000 and Trophy
Second Prize: £1,500
Third Prize: £500

Hunt Race (for falconer and pilot)
First Prize: £5,000 and Trophy
Second Prize: £2,000
Third Prize: £1,000


♦  WINGBEAT ROPREY  ♦
We organised an exclusive discount of £100 off a Wingbeat Roprey model purchase (complete set only) for competition entrants prior to the event!


The 2020 event was sponsored by;